Które koty są najlepszymi łowcami? Oto mistrzowie polowania!


Koty to urodzeni łowcy, lecz nie każdy jest w tym mistrzem. Dowiedz się, które mruczki są najlepiej łapią myszy!

Fakt, że koty polują na gryzonie sprawił, że między tymi zwierzakami a człowiekiem na przestrzeni wieków nawiązała się wyjątkowa współpraca. To właśnie ta umiejętność sprawiła, że ludzie dostrzegli w kotach sojuszników, a z czasem – przyjaciół. Skuteczny kot – myśliwy poluje i zabija myszy nie tylko z głodu, ale także dla treningu i przyjemności. Dlatego właśnie koci lokator był i wciąż jest dla ludzkich gospodarstw „elementem koniecznym”. Jak się jednak okazuje – nie wszystkie koty równie dobrze radzą sobie z łapaniem myszy. Niektóre rasy są ku temu predysponowane. Te koty najlepiej polują na myszy!

Instynkt łowczy i jego brak

Koty rodzą się z głęboko zakorzenionym instynktem łowczym. W końcu w naturze to drapieżniki. Instynkt pomaga obudzić kocia matka, która pokazuje maluchom, jak należy polować. Brak takiego przeszkolenia może sprawić, że instynkt się nie obudzi albo będzie o wiele słabszy. Koty mogą także zaniechać polowania z powodu zwyczajnego lenistwa – polowanie kosztuje wiele energii, a niektóre koty nie mają ani cierpliwości, ani ochoty na utratę cennych kalorii. Inną przyczyną może być lęk bądź trauma po ugryzieniu przez gryzonia albo preferencje – niektóre mruczki zdecydowanie wolą łapać owady, ptaki, czy gady.

Czy twój mruczek byłby dobrym łowcą?

Po czym poznać, czy twój domowy mruczek byłby dobrym myśliwym? Można to łatwo zaobserwować po sposobie zabawy, jaki preferuje twój pupil. Czajenie się, skok, gryzienie i chowanie zabawki – takie zachowania mogą świadczyć o dobrze rozwiniętym instynkcie łowczym kota.

Te koty najlepiej polują na myszy

Oto 10 ras wyjątkowo predysponowanych do bycia dobrymi łowcami i posiadania mocno rozwiniętego instynktu łowczego:

1. Maine Coon

Maine coon pochodzi ze stanu Maine w USA. Jako naturalna rasa zmuszony jest do radzenia sobie w trudnym środowisku. Amerykańscy farmerzy niezwykle cenią sobie łowcze umiejętności tego kota. Z powodu sporych rozmiarów koty te polują dużo i często, z powodzeniem radzą sobie także z dużymi szczurami.

2. Kot birmański

Koty birmańskie należą do najlepszych myśliwych ze wszystkich kotów. Jest to częściowo spowodowane rozrywkową naturą tego kota. Polowanie to rekreacja dla birmańczyka. Przed zabiciem i zjedzeniem kot długo będzie bawił się swoją zdobyczą, co niekoniecznie jest miłe dla ludzkiego oka. Kot birmański w wieku od 2 do 7 lat jest prawdopodobnie najbardziej wydajnym kocim myśliwym! Dlatego właśnie był i wciąż jest stałym mieszkańcem świątyń.

te koty najlepiej polują na myszy
fot. Shutterstock

3. Kot perski

Kot perski ma opinię kota leniwego. Prawdą jest, że koty perskie wymagają dużo pielęgnacji i pieszczot. Ale cechują się także nagłymi wybuchami energii, które często kierują na zabawę bądź polowanie. Częściej dotyczy to kotek. Koty perskie są także bardzo inteligentne, co sprawia, że ich polowanie cechuje się doskonałą taktyką.

4. Kot abisyński

Abisyńczyki to wspaniałe koty, które nawiązują z człowiekiem wyjątkową więź. To także bardzo energiczna rasa, która uwielbia zabawy – szczególnie w polowanie. Chomiki, a nawet małe króliczki nie mogą czuć się w towarzystwie tego kota bezpieczne. Kot ten nie uznaje porażki – jest zawzięty i nie odpuści, dopóki nie osiągnie sukcesu.

5. Japoński bobtail

Japońskie bobtaile należą do bardzo inteligentnych ras. Kochają towarzystwo człowieka. Ta rasa jest również naturalnym myśliwym, więc świetnie się nadaje do łapania myszy. W Korei – gdzie koty te są najpopularniejsze – firmy zatrudniają je, aby kontrolowały populację gryzoni w budynkach i ich otoczeniu.

6. Kot amerykański krótkowłosy

Ta rasa przybyła do Ameryki na statku Mayflower wraz z brytyjskimi pielgrzymami w 1620 roku. Na pokładzie dbały o zabezpieczenie zapasów przed gryzoniami i tym samym od razu zajęły się w nowo założonej kolonii. Do dziś kot ten doskonale sprawuje się na farmach i w gospodarstwach, lubi także domowe pielesze, dlatego warto pielęgnować jego instynkt poprzez zabawę. Gryzonie nie mają szans wobec tego muskularnego przeciwnika – kota amerykańskiego krótkowłosego.

te koty najlepiej polują na myszy
fot. Shutterstock

7. Kot kartuski

Utrzymaniem porządku na francuskich farmach zajmują się natomiast koty kartuskie. To ułożone, niewymagające i nienarzucające się koty. Ich wewnętrzny spokój kończy się jednak wraz z rozpoczęciem polowania. To silna rasa, wobec której francuskie gryzonie nie mają szans.

8. Manx

Koty manx najbardziej znane są z braku ogona. Dziś możemy kojarzyć je także z wyjątkową zaciekłością łowczą. Jest ona spowodowana wyjątkowym apetytem tego kota. Może on prowadzić do otyłości, ale na szczęście energii tym mruczkom nie brak – opiekun powinien dać im możliwość spalania nadmiaru kalorii.

9. Kot syjamski

Mimo dostojnego pochodzenia kot syjamski posiada dobrze rozwinięty instynkt myśliwego. Możliwe, że to właśnie dzięki niemu zapraszany był na największe dwory, w tym królewskie. Wyjątkowy talent może jednak przyćmić brak zaangażowania ze strony człowieka. Dlaczego? Syjam potrzebuje uwagi i pochwały – bez tego jego motywacja wyraźnie spada.

10. Angora turecka

Ta rasa kotów do dziś pozostaje na wpół dzika. Posiada wyjątkowy instynkt kota ulicznego. Niewiele ras może się równać z turecką angorą pod względem zwinności, szybkości i umiejętności bezszelestnego zakradania się. Bez względu na to, jak bardzo udomowimy i rozpieścimy angorę, ta nigdy nie zapomni, jak się poluje.

kot i mysz
fot. Shutterstock

Już wiesz, że te koty najlepiej polują na myszy… ale:

Jeśli adoptujesz kota po to, aby pomógł ci pozbyć się gryzoni, to dobrze wiedzieć, że te koty polują na myszy najlepiej. Jednak każdy kot wciąż pozostaje indywidualnością i nie da się z całą pewnością przewidzieć, że będzie taki czy inny, mimo że należy do rasy predysponowanej do pewnych zachowań. Aktywny maine coon może okazać się wyjątkowym leniem, a z natury leniwy pers może być wyjątkowym łobuzem. Z kotami tak to już jest – nigdy nie wie się!

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments