12.11.2019
Dlaczego mój kot woli mojego chłopaka?!
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Opiekujesz się mruczkiem najlepiej jak potrafisz, sprzątasz, głaszczesz, bawisz się, a przede wszystkim karmisz. Tymczasem ten „zdrajca” ewidentnie woli kogoś innego? I wcale nie kryje się z tą sympatią? Poznaj możliwe powody, dla których twój kot woli twojego chłopaka.
fot. Shutterstock
Koty okazują nam miłość na wiele sposobów. Jednymi z najbardziej oczywistych gestów są tulenie się, mruczenie, ocieranie, lizanie i barankowanie. Mniej oczywiste to spanie na naszych rzeczach, podglądanie w łazience, czy w niektórych okolicznościach – siusianie do naszej torby, a nawet na łóżko. Lubimy wiedzieć, że nasi pupile odwzajemniają nasze uczucia. Gorzej, gdy na obiekt sympatii wybierają sobie kogoś innego niż my, a nas traktują jedynie jak… otwieracze do drzwi i puszek! Dowiedz się, jakie mogą być powody tego, że twój kot woli twojego chłopaka.
Ulubieni ludzie
Kot są zwierzętami z charakterem. Mają swoje preferencji dotyczące miejsca do spania, rodzaju jedzenia, dozwolonych pieszczot. Nie kryją się również ze swoimi sympatiami dotyczącymi ludzi. Tak, to prawda – niektóre koty mają swoich ulubionych ludzi. Oczywiście, zdarzają się kocie przylepy, które łaszą się jednakowo do wszystkich, o ile są chętni do głaskania! Jednak większość mruczków wybiera jednego człowieka, który może się cieszyć szczególnymi przywilejami i kocim uznaniem. Dlaczego jednak tą osobą nie jesteś ty? Bardzo często bywa tak, że kot, zamiast zatroskanej opiekunki, woli jej chłopaka…
Mogłoby się wydawać, że osoba, która opiekuje się kotem na co dzień, sprząta jego kuwetę, myje miseczki i przede wszystkim je uzupełnia – powinna być w oczach mruczka tą ulubioną. W końcu najkrótsza droga do serca wiedzie przez żołądek. Tymczasem istnieje wiele możliwych powodów, dla których wcale tak nie jest.
Dlaczego kot woli mojego chłopaka niż mnie?
Ponieważ koty mają najróżniejsze osobowości, więź, którą nawiązują ze swoim opiekunem, powstaje prawdopodobnie ze złożonej mieszanki kilku czynników: genetyki, osobowości i doświadczenia. Dzięki wrodzonej niezależności kocia więź z człowiekiem opiera się na znacznie większej ilości podstaw aniżeli samo karmienie.
Osobowość: co kot, to charakter. Jedne wolą ciszę i spokój, inne muszą znajdować się w centrum wydarzeń. Jeśli jesteś osobą energiczną, zawsze wszędzie cię pełno, a przy tym nie oszczędzasz głosu – introwertyczny kot może czuć się przy tobie zagrożony, niespokojny, zestresowany. Ponieważ ludzie mają tendencję do łączenia się na zasadzie przeciwieństw – twój partner może przedstawiać zestaw całkowicie odwrotnych cech. Jeśli tak właśnie jest, znasz już odpowiedź na pytanie, dlaczego twój kot wybiera twojego chłopaka. I na odwrót. Jeśli nie przepadasz za aktywnością, a kot nudzi się w twoim towarzystwie, to z niecierpliwością czeka aż pojawi się ktoś, z kim można się pobawić. Z dużą dozą prawdopodobieństwa mruczki będą się trzymały bliżej tych, których zachowanie jest zbliżone do ich własnego.
Doświadczenia: ogromny wpływ na zachowanie dorosłego kota ma jego dzieciństwo. Odpowiednia socjalizacja, dobre wspomnienia związane z człowiekiem. Kot ma także dobrą pamięć i bardzo szybko się uprzedza. Może między tobą a pupilem nie zawsze było kolorowo? Może czymś mu podpadłeś? Być może z jakiegoś powodu kot nie traktuje cię jako przyjaciela. Rachunek sumienia i poprawa wzajemnych relacji, a także budowanie pozytywnych doświadczeń mogą naprawić wasze stosunki. Do tego czasu kot instynktownie może szukać pokrewnej duszy w kimś innym.
Genetyka: istnieją rasy, które znane są z tego, że wybierają sobie jedną ulubioną osobę i na niej skupiają większość swoich uczuć. Inne z powodzeniem mogą zostać przyjaciółmi całej rodziny, a nawet każdej nowo spotkanej osoby. Kotami typowo „jednoosobowymi” są: koty bengalskie, rosyjskie niebieskie i syjamskie.
Koty wolą mężczyzn?
Choć ogromna większość kocich opiekunów to kobiety, koty mają przewrotną tendencję do wybierania mężczyzn. Ci zazwyczaj zdecydowanie wyraźniej respektują kocią przestrzeń osobistą, nie narzucają się zwierzakowi, bywa, że zachowują się ciszej od kobiet, nie pieszczą się z mruczkami jak z dziećmi, nie wyciągają ich z ukrycia, nie noszą na rękach. Jedna z teorii mówi, że koty preferują również męski zapach. Ten jest zazwyczaj bardziej naturalny, aniżeli kobiece perfumy. To jednak jedynie spekulacje. Różnorodność ludzkich charakterów jest równie szeroka, jak kocich. Zazwyczaj wszystko zależy od osobowości, w tym przypadku nie jest inaczej.
Kogo w końcu wolą koty?
Psy są wierne i posłuszne, koty – wręcz przeciwnie. Dbają o swój interes i nie poddają się hierarchii. Z natury są mniej towarzyskie i nastawione na niezależność. Jednak podobnie jak szczekający pupile przywiązują się do ludzi. Aczkolwiek zupełnie inaczej to okazują. Potrafią obdarzać człowieka sympatią, ale mówiąc wprost: niektórych lubią bardziej, innych mniej, a jeszcze innych omijają szerokim łukiem. Jednak nie wszystkie koty tworzą szczególną więź z jedną osobą, a wiele z nich może nawet nie mieć swojego ulubieńca.
Choć może się to wydawać nienaturalne oraz niesprawiedliwe, nie zawsze ten, kto karmi i najbardziej troszczy się o kota, będzie jego ulubionym człowiekiem. Mruczki, podobnie jak ludzie, mają swoje własne sympatie oraz antypatie, których powody czasem trudno jest nam rozszyfrować.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
10.09.2024
5 typów kocich osobowości. Jakim jest twój kot?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rude są ciapowate, a szylkretki nieprzewidywalne? Zapomnij o stereotypach. Tym razem głos zabierają naukowcy.
undefined
09.09.2024
Dlaczego koty lubią być głaskane po głowie? Powody cię zaskoczą
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy kiedy drapiesz mruczka między uszami, to wygląda jakby za chwilę miał się rozpłynąć? Czy wiesz, dlaczego koty lubią być głaskane po głowie?
undefined
26.08.2024
Po co kotu pazury? 5 powodów, dla których ich potrzebuje!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pazury mają kilka ważnych zastosowań w kocim życiu. Nie służą one tylko do drapania! Wyjaśniamy, do czego kotu potrzebne są pazury.
undefined