Zmiana koloru oczu u kota. Czy jest się czego bać?

fot. Shutterstock

Czy zmiana koloru oczu u kota powinna być powodem do niepokoju? Czy zawsze oznacza to chorobę?

Zdrowe kocie oczy mogą być niebieskie, zielone, żółte, pomarańczowe, bursztynowe do miedzianych w przeróżnych odcieniach. Czasem jedno lub oba kocie oczy zmieniają swój kolor. Zmiana koloru oczu u kota – co może być jej przyczyną?

Wiek

Każdy kot raz w życiu zmienia kolor oczu i jest to zjawisko w pełni naturalne. Każdy kot rodzi się z niebieskimi oczami, z powodu nieczynnego barwnika melaniny w tęczówkach przez pierwsze tygodnia życia zwierzęcia. Około 5-6 tygodnia życia kolor oczu kota zaczyna się zmieniać na docelowy, a cały proces trwa zazwyczaj do ukończenia przez kociaka 4 miesiąca życia. U niektórych ras ostateczne nasycenie i barwę oczy uzyskują dopiero w 2 lub 3 roku życia. Przykładowo u kota rosyjskiego niebieskiego ostateczne wybarwienie tęczówek następuje około 2 roku życia, u kota brytyjskiego krótkowłosego – po ukończeniu 1,5 roku.

kocięta rosyjskie niebieskie
fot. Shutterstock

Zmiana koloru oczu u kota wskutek urazu

Mechaniczny uraz w obrębie oka może dać w efekcie nagłą zmianę koloru jednego z oczu – tego, które doznało uszkodzenia. To może być uraz powstały podczas walk kotów (pogryzienie lub podrapanie), walki kota z innym zwierzęciem, upadku na ostry przedmiot, zatarcia gałki ocznej, wpadnięcia kota na gałęzie lub ostre trawy podczas spaceru bądź wypadku samochodowego. Najczęściej towarzyszy mu zaczerwienie rogówki i innych struktur oka. Uraz wymaga natychmiastowej wizyty z kotem w lecznicy. Szczególnie groźne są urazy wynikające z zadrapania oka pazurem, nie z powodu samego urazu, ile wskutek zakażenia bakteriami, znajdującymi się na pazurkach.

Nowotwór

U kotów najczęstszym nowotworem, dotykającym oczy, jest czerniak, wywodzący się z błony naczyniowej oka. Im szybciej taki nowotwór zostanie namierzony i usunięty, tym lepsze rokowanie dla zwierzęcia. Przed operacją konieczne jest badanie USG, które potwierdzi diagnozę, oraz badanie rentgenowskie czaszki i płuc.

badanie rtg u kota
fot. Shutterstock

Czerniak jest rakiem złośliwym, szybko dającym przerzuty do kości czaszki i płuc. Gdy do takich przerzutów dojdzie, rokowania są na tyle złe, że należy rozważyć, czy operacja rzeczywiście pomoże zwierzęciu. Czasem lepszym wyborem jest leczenie paliatywnie – uśmierzanie bólu i poprawa komfortu życia kota. Jeśli jednak do przerzutów jeszcze nie doszło, operacja usunięcia guza z gałki ocznej może przedłużyć mu życie. Zdarzają się guzy w gałce ocznej, będące wynikiem przerzutów przy innym procesie nowotworowym, np. w białaczce.

Zmiana koloru oczu u kota spowodowana chorobą

Zmiany w oczach u kotów mogą powstawać również w wyniku chorób ogólnoustrojowych. Do takich chorób należy m.in. wirusowe zapalenie otrzewnej (fip), charakterystyczne dla niego są ciemne nieregularne plamki pojawiające się nagle na siatkówce oczu.

Każda nagła zmiana koloru oka lub oczu u kota, pojawianie się plamek na tęczówce jednego lub obu oczu, powinny nas zaniepokoić i skłonić do szybkiej wizyty z kotem w lecznicy. Nawet drobnych urazów nie powinno się bagatelizować. Tylko dokładne badanie okulistyczne pozwoli określić zakres zmian i pomóc w postawieniu diagnozy. Zmiana barwy oczu u kota to najczęściej nie jest defekt kosmetyczny, ale poważna dolegliwość. Brak naszej reakcji może skończyć się nawet śmiercią zwierzęcia.

Autor: Joanna Nowakowska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments