Koty.pl

Zapisz się
do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Kot rodzinny czyli jaki kot dla dziecka?

05-10-2011

fot. thinkstockphotos

Według wielu kot i dziecko to idealna para - razem dorastają, ucząc się nawzajem siebie. Kocio-dziecięce przyjaźnie wspominamy po latach z rozrzewnieniem. Kot rodzinny - czemu nie?

Jeśli w rodzinie jest już kot, a zaczynamy się spodziewać dziecka - sprawa wyboru kota jest już rozwiązana - kot wybrany to ten, który z nami mieszka. Jeśli najpierw pojawia się dziecko i dopiero zaczynamy rozważać adopcję lub zakup kota, warto dobrać kota najbardziej odpowiedniego.

Jaki to jest kot prodziecięcy?

- akceptujący hałas i ruchliwe otoczenie;
- bez odruchów terytorialnych;
- lubiący noszenie na rękach i przytulanie;
- łagodny, nie reagujący gryzieniem i drapaniem przy próbach schwytania i wzięcia na ręce;
- dobrze zsocjalizowany, towarzyski, lubiący obecność człowieka;
- łatwo adaptujący się do zmian otoczenia;
- "prostoduszny" o pogodnym usposobieniu i zrównoważonej psychice

Oprócz powyższych cech warto brać pod uwagę osobowość konkretnego dziecka. Jeśli dziecko jest hałaśliwe a w domu panuje wieczny rozgardiasz i wręcz chaos, nie wybieraj persa - ta rasa preferuje spokój i ciszę.


Najlepsze rasy kocie idealne dla dzieci

To będą rasy znane ze zrównoważonego charakteru, towarzyskie, okazujące uczucia, tolerancyjne i lubiące się bawić, darzące wszystkich domowników po równo uczuciem - mniejsze ryzyko "zazdrości o dziecko" ze strony kota.

Kot abisyński - bardzo towarzyski i przyjacielski kot uwielbiający zabawy.

Kot amerykański krótkowłosy i europejski krótkowłosy - pełne energii, chętne do zabawy, pogodne, często dobrze dogadują się z psami.

Kot brytyjski krótkowłosy - spokojny misiek, kot kanapowy, pobawi się z dzieckiem, da się wygłaskać, ponosić, ze stoickim spokojem zniesie dziecięce karesy, a kiedy będzie miał dość, zaszyje się w swoim azylu.

Kot birmański - łatwo adaptujący się do zmian otoczenia, prostoduszny, zdający się wyznawać taoizm - bądź jak woda wszystko i tak idzie swoją drogą.

Kot burmski - przyjacielski, traktuje człowieka jako środek swojego świata, wobec dzieci bardzo łagodny i delikatny.

Manx - uwielbia być w centrum uwagi, przyjacielski i towarzyski.

Maine Coon - z natury towarzyski, jest kocim odpowiednikiem labradora - kot rodzinny. Uwaga: wymaga czesania, o czym muszą pamiętać dorośli.

Pers - łagodny, towarzyski, lubi być w centrum uwagi. Podobnie jak Maine Coon wymaga codziennego szczotkowania.

Ragdoll - dobry wybór, gdy preferuje się długowłose koty, a nie ma wystarczająco czasu na codzienne zabiegi pielęgnacyjne. Łagodne i duże.

Cornish rex - pełne energii, wesołe, skore do psot i zabawy. Psiokoty. Albo wieczne kocie dzieci.

Rosyjski niebieski - łagodne, nie podrapią, nie ugryzą. Nieco nieśmiałe i preferujące spokój (czyli raczej nie dla głośnych malutkich dzieci).

Oczywiście w obrębie ras poszczególne koty mogą odbiegać od tych wzorców.
Ta lista nie wyczerpuje prodziecięcych typów kocich. Pamiętajmy, iż przygarnięcie dachowca czy to ze schroniska, domu tymczasowego czy po prostu "z ulicy", będzie dla dziecka dodatkową nauką o niebagatelnym znaczeniu - nauką o dobroci, równości, przyjaźni i miłości, a także - odpowiedzialności.


Idziemy po kota - razem

To ważne - aby dziecko uczestniczyło w procesie wyboru konkretnego kota - a my abyśmy mieli możliwość obserwowania reakcji i dziecka i kota na wzajemne spotkanie.
Jeśli kot się boi, ucieka przed dzieckiem - niezbyt dobrze to rokuje.
Wzięty na ręce, nie powinien drapać ani gryźć.
Przytul kota dość mocno i nagle podobnie jak to robią dzieci (ale nie zrób mu krzywdy!) - obserwuj czy nie reaguje agresją.
Jak kot reaguje na krzyk, hałas, nagły ruch? Jeśli nie ucieka i ma "wszystko w nosie" - to dobry znak szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi.

Wybierzmy kota, który lgnie do ludzi, jest odważny, bawi się z dzieckiem, nie ucieka przed nim. Obserwujmy dziecko - na którego kota zareaguje radością i wyciągnięciem rąk.
Dajmy szansę miłości od pierwszego wejrzenia.


Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

1. Warto wybrać dorosłego kota, nie kociaka. Dorosły kot jest już wychowany i "dorośnięty", ma ukształtowany charakter znany przez jego opiekunów, łatwo można sprawdzić, czy lubi dzieci. Z małego kociaka nigdy nie wiadomo co wyrośnie, jakie będzie miał cechy charakteru.

Szczególnie gdy chodzi o małe dzieci, dorosły kot jest lepszym wyborem - mniejsze ryzyko zachowań agresywnych wobec dziecka (mały kociak łatwiej podrapie czy pogryzie niż dorosły - ten ostatni prędzej po prostu sobie pójdzie uniakając konfrontacji.

2. Dobrze wziąć kota wykastrowanego/wysterylizowanego. Unikniesz ryzykownych zachowań kocura czy kotki - w okresie godowym mogą być nieobliczalne - włącznie z agresją. Mogą uciec w poszukiwaniu partnera, doprowadzając nasze dziecko do rozpaczy. Warto też dawać przykład swoim dzieciom, że bycie odpowiedzialnym opiekunem domowego zwierzęcia, to niedopuszczanie do niekontrolowanego rozmnażania i powiększania skali bezdomności zwierzaków.

 

Dorastanie z kotem to znacznie więcej nauki o świecie i zwierzętach niż Animal Planet. To nauka odpowiedzialności i przyjaźni.
Warto o tym pamiętać.

JN

Rekomendacja

Oceń artykuł:

Wasza ocena: 4.5

wstecz

Komentarze

Musisz się zalogować aby dodać komentarz

Opinii użytkowników: 2

  • 2011-10-09 19:45:27
    po prostu koci świat

    dziecko najlepiej rozwija się w towarzystwie kota,wiem coś o tym i szczerze polecam :)