01.07.2018
Wesoły kot to marzenie każdego opiekuna. Po tym poznasz, że twój kot jest szczęśliwy!
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Szczęśliwy kot to radosny opiekun! Zrób wszystko, by rozweselić kotu życie. Z pewnością ci się odwdzięczy i to z nawiązką!
Fot. Shutterstock
Kot, który ma możliwość wychodzenia na dwór, z pewnością znajdzie więcej okazji, by sprawiać sobie radość. Polowanie, hasanie wśród traw, wdrapywanie się na drzewa, wygrzewanie na słońcu. Te wszystkie czynniki sprawiają, że mruczkowy hormon szczęścia utrzymuje się na wysokim poziomie. Jednak jeśli kot nie wychodzi, to praktycznie jedynie my i nasze działania są całkowicie odpowiedzialne za to, czy nasz kociak to wesoły kot, czy smutny i… znudzony.
Czy twój kot jest szczęśliwy? Czy znasz jego potrzeby?
Szczęście kota w domu może być nieco trudniejsze do osiągnięcia i do… zauważenia. Kot nie organizuje sobie czasu sam i wcale nie jest typowym samotnikiem. Potrzebuje towarzystwa, a także stymulacji fizycznej oraz umysłowej. Dla typowo domowego kota źródłem tego wszystkiego jest tylko i wyłącznie jego opiekun. Kot, który się nudzi albo będzie sam szukać sobie rozrywek, które nie zawsze będą się tobie podobać, albo stopniowo zacznie popadać w letarg, znudzenie, a przez to w stres czy otyłość.
Nie będzie też kotem szczęśliwy ten, który jest nieodpowiednio karmiony. Zbilansowana dieta oparta o rozumienie kocich potrzeb żywieniowych to najważniejszy element budowania kociego zdrowia i zadowolenia.
Wszystko to może doskonale funkcjonować, jeżeli opiekun będzie znał kocią naturę, rozumiał jej potrzeby i prawidłowo odczytywał kocią komunikację. Kot to nie pies – nie należy go agresywnie tresować, wydawać mu komend, zabraniać mu czegoś, zamykać przed nim drzwi, gonić go, czy natrętnie głaskać. Często behawiorystyczne, a następnie zdrowotne problemy z kotem, biorą się stąd, że człowiek kompletnie nie ma pojęcia, z jakim zwierzęciem mieszka.
Jak rozpoznać, że mój kot to wesoły kot? Spójrz na jego… ogon
Jedną z oznak kociego zadowolenia jest sposób, w jaki porusza się jego ogon. Ogon wyprostowany i lekko zakrzywiony na końcu, czasami z drgającą końcówką, to oznaka życzliwości i chęci nawiązania bliższego kontaktu. Kot jest zadowolony i pogodny. Wręcz podekscytowany twoją obecnością, bądź jakąś sytuacją. Jeśli właśnie tak wita cię twój pupil, oznacza to, że naprawdę cieszy się na twój widok. Normalna pozycja kociego ogona to taka, gdy kita jest opuszczona do połowy. Oznacza odprężenie i poczucie bezpieczeństwa. To też dobry znak. Bezpieczeństwo jest bowiem podstawą do osiągnięcia kociego szczęścia.
Obserwuj kocie nawyki kuwetowe
Prawidłowe załatwianie się jest jednym z podstawowych elementów, które należy brać pod uwagę podczas ustalania stanu kociego zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Jeśli twój kot nigdy nie miał kłopotów z robieniem „tego” w przeznaczone do tego miejsce, a nagle zaczął… to znak, że coś może być nie tak. Niestety, często oznacza to problemy zdrowotne i należy jak najszybciej skonsultować stan mruczka z weterynarzem.
Jednak zanim umówisz wizytę, zastanów się, czy przyczyna nie leży gdzie indziej. Znaczenie moczem różnych miejsc, np. ścian, ubrań, toreb, pościeli może być spowodowane: obawą przed utratą bezpieczeństwa (np. gdy plecak nie pachnie znajomo), tęsknotą i chęcią połączenia swoich zapachów z zapachami ukochanego opiekuna, który wyszedł lub wyjechał, a także chęcią zakomunikowania ci, że kuweta jest zbyt brudna. Koty komunikują się poprzez zapachy i nigdy nie myśl, że znakowanie, albo załatwianie potrzeb poza kuwetą jest kocią złośliwością. To zwykle przekaz: „coś mi się tu nie podoba!”
Kizianki i mizianki, ale niekoniecznie…
Przymilanie się i mruczenie to dość oczywista oznaka dobrego samopoczucia u kota. Oplatanie się wokół nóg, próby wskakiwania na ręce, ugniatanie, wspólne spanie – to wszystko wspaniałe emocje, jakie przekazuje nam nasz kot. Są jednak koty, które nie są tak hojne w „szafowaniu” powyższymi zachowaniami. Taką mają naturę albo nie zostały nauczone takich praktyk. W ich przypadku sam fakt, że śpią w jednym pokoju, na jednej kanapie (nawet w oddaleniu) świadczy o zaufaniu i przede wszystkim o poczuciu bezpieczeństwa. Gwarantujemy, że kot nie uśnie spokojnie w jednym pomieszczeniu ze swoim wrogiem.
Pamiętaj także, że mruczenie oznacza rozluźnienie i błogość, ale czasem także stres i strach. Koty w ten sposób uspakajają siebie lub uśmierzają swój ból. Dlatego jeśli twój mruczek mruczy w innych sytuacjach niż sesja pieszczot, skontaktuj się z weterynarzem, aby wykluczyć problemy zdrowotne.
Zderzenia czołowe, puszczanie oczek i odwracanie się pupą
U kota w przeciwieństwie do zwierząt rogatych, „bodzenie” głową to nie prowokacja, a oznaka bliskości i zaufania. Kocie czoło, podobnie jak policzki, jest wyposażone w receptory z „przyjaznymi feromonami”. Mruczki oznaczają tym zapachem miejsca, w których czują się dobrze i ludzi, których traktują jak swoich bliskich. „Czółka”, w zależności od kota, mogą być delikatne, ale także i dość ostre! Pamiętaj jednak, że w dobrym guście będzie odpowiedzenie kotu tym samym. To taka wymiana całusów w kocim wykonaniu.
Jeśli u twojego pupila takie zachowanie nie występuje, to nie obawiaj się od razu, że kot cię nie lubi! Nie każdy wesoły kot będzie zachowywał się w ten sposób. Inne, na znak miłości, odwrócą się do ciebie… pupą. Dokładnie tak… To także symbol sympatii i zaufania. Jeszcze inne popatrzą na ciebie rozkosznie i zmrużą oczy na znak przyjaznego pozdrowienia.
Wesoły kot to aktywny kot
Koty uwielbiają atrakcje i zabawy. Szczególnie takie, w których mogą sprawdzić się jako myśliwi. Zabawa dla kotów nie oznacza bezsensownego biegania za światełkiem laserka, ale skradanie się, obmyślanie całej strategii ataku, szybki, ale krótki pościg i … sukces. A potem oddalenie się z ofiarą i najlepiej drzemka. I tak w kółko. To prawda, koty są ogromnymi śpiochami, ale czasami śpią więcej, niż potrzebują, bo się nudzą. Dlatego, jeśli kot zaczepia cię, przynosi zabawki, chce się bawić – to znak, że tego potrzebuje i dobrze czuje się w danym miejscu. Poświęć na zabawę z nim przynajmniej 15 minut dziennie. Dotyczy to także seniorów!
Brzuszek nie dla każdego!
W przypadku psów to, że zwierzę czuje się bezpiecznie, potwierdza fakt, że śpią one na boku. W przypadku kotów takim sygnałem jest spanie na dachu! Jeśli kot pokłada się w uroczych figurach, odsłania swój brzuszek i wyleguje się w ten sposób, a nawet jest tak w stanie zasnąć, to znak, że czuje się dobrze i szczęśliwie. To szczyt relaksu i jednocześnie pokaz zaufania. Pamiętaj jednak, że to nie zawsze jest zaproszenie do pieszczot. Pokazywanie tego skarbu to jedno, a głaskanie to drugie. Większość mruczków nie lubi, gdy dotyka się ich brzuszek. Jeśli twój pupil należy do tego grona, nie ryzykuj zadrapania i zachwiania poczucia bezpieczeństwa zwierzaka. W tym przypadku najczęściej obowiązuje zasada: patrz, ale nie dotykaj.
Czy twój kot prezentuje któreś z powyższych zachowań? Jeśli tak, to prawdopodobnie jest po prostu szczęśliwym kotem. Masz zatem farta, bo szczęśliwy kot to wesoły kot, a wesoły kot to radosny opiekun! Zrób wszystko, by uatrakcyjnić kotu domowe życie, zadbaj o jego zdrowie i poczucie bezpieczeństwa. Z pewnością ci się odwdzięczy i to z nawiązką!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined
07.10.2024
Do czego przydaje się soda w kocim domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i… wciąż niedoceniana. Do czego przydaje się soda w kocim domu?
undefined